:quality(75))
In natuur met uitsterven bedreigde okapi geboren in Beekse Bergen
In Safaripark Beekse Bergen is een okapi geboren. Moeder en jong maken het goed. Ze verblijven momenteel nog in de stallen, maar zijn voor bezoekers wel via videoschermen te zien. De geboorte is onderdeel van het managementprogramma voor okapi's: de diersoort wordt namelijk in de natuur met uitsterven bedreigd.
De jonge okapi, een vrouwtje, kwam begin deze week, maandag 4 augustus ter wereld. "Het is een groot jong, dus het was best een pittige bevalling voor de moeder", vertelt curator Lars Versteege, van Beekse Bergen. "Maar het gaat heel goed. Het is inmiddels het derde jong van dit vrouwtje, dus ze weet wat ze moet doen en dat is aan alles te zien. Bij een jong blijven de eerste weken altijd spannend, maar we hebben er alle vertrouwen in dat het goed komt."
De okapi komt voor in de regenwouden van de Democratische Republiek Congo. Door het kappen van het regenwoud wordt het leefgebied daar steeds kleiner. Daarnaast wordt door de plaatselijke bevolking gejaagd op de okapi voor het vlees en de huid. Hierdoor neemt het aantal okapi's wereldwijd af.
Bijdragen
Met deze geboorte draagt het Safaripark bij aan het Europese managementprogramma voor deze diersoort. Deze heeft als doel een gezonde reservepopulatie te creëren in dierentuinen van in de natuur bedreigde diersoorten, zoals de okapi.
Naast de het managementprogramma zet Beekse Bergen zich ook in voor het behoud van de okapi door, via Stichting Wildlife, het Okapi Conservation Project te ondersteunen. Dit project heeft als doel het tropische regenwoud te beschermen waar deze diersoort leeft.
Bosgiraffe
De okapi wordt ook wel ‘bosgiraffe’ genoemd. Dit komt omdat hij nauw verwant is aan de giraffe en leeft in het dichtbegroeide regenwoud. Hij heeft een redelijk lange nek en staat hoog op de poten. De okapi is wel een stukje kleiner dan de giraffe.
Okapi's zijn te herkennen aan de donkerrode, bruine of zwarte vacht met witte strepen op de billen en poten, die vooral doen denken aan een zebra. De strepen zijn bij iedere okapi uniek, net als een vingerafdruk bij mensen. Hieraan herkennen een moeder en haar jong elkaar in het regenwoud. Een kalf wordt geboren na een dracht van ongeveer veertien maanden. Een volwassen dier is ongeveer 2,5 meter hoog en weegt tussen de 200 en 350 kilo.