Nieuw natuurgebied in Hilvarenbeek geeft biodiversiteit in gemeente impuls

Hilvarenbeek is sinds dit voorjaar 2,6 hectare natuur rijker. Op een voormalig landbouwperceel aan de Veldbraken in Biest-Houtakker zijn ongeveer duizend struiken en bomen geplant. In enkele jaren zal dat uitgroeien tot een compact, volwaardig bosgebied. Dat geeft ter plekke een impuls aan de biodiversiteit.  

De nieuwe natuur is gerealiseerd in opdracht van Beekse Bergen in overleg met de Vereniging Natuur en Milieu Hilvarenbeek (VNMH). Daarmee wordt uitvoering gegeven aan een overeenkomst tussen beide partijen uit 2015.  Met de ontwikkeling van het nieuwe vakantiepark Safari Resort, dat deels in het Natuur Netwerk Brabant ligt, moesten de voor de bouw gekapte bomen elders weer teruggeplaatst worden. Dat is gebeurd op zowel het park als daarbuiten.  

Daarnaast spraken de VNMH, gesteund door de Brabants Milieufederatie, en Beekse Bergen destijds af dat de onderneming ook nog extra zou investeren in nieuwe natuur in de nabijheid. Die toezegging legden ze vast in een convenant. Beekse Bergen stortte een half miljoen euro in een fonds om dit financieel mogelijk te maken.  

Zoektocht
De zoektocht naar een geschikt perceel in de nabijheid van Beekse Bergen heeft tien jaar geduurd omdat er nauwelijks aanbod is van landbouwgrond. Beide partijen zijn er verheugd over dat dit voorjaar de spade nu toch echt de grond is ingegaan.  

“Natuurbehoud, zowel ver weg als lokaal, is een van de belangrijkste drijfveren van ons bedrijf. We vinden het daarom heel belangrijk om bij te dragen aan het herstel en de uitbreiding van biodiversiteit in de directe omgeving van Beekse Bergen en zijn heel blij dat we dit nu op deze manier hebben kunnen doen", vertelt Esmé Stoffelen, general manager van Beekse Bergen Verblijf, waar ook het Safari Resort onder valt.  

Welkome aanvulling
Emmanuel Naaijkens, voorzitter van de VNMH: “Hilvarenbeek is al rijk aan groen, maar toch is het nieuwe bos een welkome aanvulling. Het natuurgebied versterkt de biodiversiteit, die alom onder druk staat. Onder biodiversiteit verstaan we de variatie aan soorten dieren, planten, insecten en schimmels. Die zijn van elkaar afhankelijk. Het bosgebied kan zich ontwikkelen tot een vitaal leefgebied voor bijvoorbeeld vlinders, vogels, reptielen, zoogdieren en een schakering aan vegetatie.”  

Het beplantingsplan kenmerkt zich door een grote variatie aan bomen en struiken, zoals Zwarte Bes, Egelantier, Hazelaar, Meidoorn, Hondsroos, Haagbeuk, Zomereik en Winterlinde. Het nieuwe bosgebied - dat nog geen naam heeft - is eigendom van Beekse Bergen en zal niet voor publiek toegankelijk zijn.  

Visual van bovenaanzicht van een toekomstig, volgroeid bos aan de Veldbraken in Biest-Houtakker (gemeente Hilvarenbeek).